16 komentarų

 1. nesuprantu kodel idetos sinagogos, kurios su lietuviais nieko bendra neturi. jei turima omeni zydus gimusius ir gyvenusius lietuvoj, tai tada reikia deti ir provoslavu cerkves ir musulmonu mecetes ir budistu sventoves. tu religiniu konfesiju zmoniu irgi lietuvoj daug gyveno

  1. Sinagogos įdėtos trys

   Dvi iš jų įdėtos todėl, kad pavadintos Vilniaus miesto garbei (Vilna Shul Bostone ir Vilna Congregation Filadelfijoje). Kriterijai, pagal kuriuos atrinktos vietos, surašyti čia: http://map.truelithuania.com/kaip-naudotis-zemelapiu/ . Tai, kad vieta pavadinta Lietuvos ar jos miestų garbei, yra kriterijus ją įtraukti į žemėlapį.

   Vien tai, kad pastatą įkuriant dalyvavo kas nors, kas gimė Lietuvoje, išties savaime nėra kriterijus, jeigu vietoje nėra nieko susijusio su Lietuva. Tokie pastatai (įskaitant sinagogas), kur tiesiog architektas, statytojai, užsakovai, ar naudotojai buvo kilę iš Lietuvos, bet šiaip nieko susijusio su Lietuva juose nepamatysi, iš tiesų žemėlapyje nežymimi.

   Trečioji sinagoga – Lloyd Street Synagogue Baltimorėje – įtraukta į žemėlapį todėl, kad tame pastate anksčiau veikė lietuvių bažnyčia, o dabar veikiančiame žydų muziejuje yra aprašomas ir tas bažnyčios periodas, šiek tiek lietuvių ir lietuvių-lenkų konflikto Amerikoje istorijos, taip pat yra išlikęs lietuviškas užrašas ant kolonos iš tų laikų prieš 100+ metų. Pastaroji sinagoga, tiesa, pažymėta kaip bažnyčia, nes pastatai žymimi pagal tą buvusią paskirtį, dėl kurios įtraukiami.

   „Tikslas Amerika 2017“ regione nei vienos mečetės ar budistų šventyklos, atitinkančios kriterijus, mūsų žiniomis, nėra. Jei ateityje, plečiant projektą, atsiras daugiau skirtingų tikėjimų maldos namų, kurie atitiks kriterijus, kategorijos gali būti koreguojamos ar apjungiamos.

    1. Dėl dizaino priežasčių norėjome, kad būtų kiekvienoje skiltyje (taigi, ir skiltyje „Tikėjimas“) keturios grafos. „Visos kitos“ kol kas iš tikro yra irgi tiktai dvi Lietuvių tautinių katalikų bažnyčios. Ateityje, jei projektas plėsis į Vidurio Vakarus, dar prisidės lietuvių liuteronų bažnyčios Čikagoje Sent Lujise. Priklausomai nuo to, kiek kokių objektų bus tuo metu, jai sudėjus į žemėlapį daugiau nei pusę Amerikos lietuviškų vietų, kategorijas galėsime koreguoti, pvz., jei bus mažai papildomų sinagogų, tai apjungti jas su „ne Romos katalikų bažnyčiomis“ į „ne Romos katalikų maldos namus“, o išskirti atskirai koplyčias (kurios kol kas žymimos kaip atitinkamos religijos bažnyčios, o jų pažymėta dvi atskiros ir viena didesnėje nelietuvių bažnyčioje) ar dar kitaip.

  1. Daugelio Kosciuškos vietų apsisprendėme neįtraukti. Viena priežastis, kad Kosciuška tik kartais laikomas lietuviu (dažniausiai lenku, kartais baltarusiu) – su tokiais žmonėmis susijusias vietas paprastai žymime tik tada, jeigu jas sukūrė lietuviai, jos yra labai svarbios/įdomios/lankytinos, arba jeigu tose vietose naudojamas lietuviškas asmenvardis (dėl pastarosios priežasties, pavyzdžiui, įtraukėme „Kosciuska Healing Garden“ Skrantone, kur vartojama pavardė „Kosciuska“, o ne „Kosciuszko“ pavadinime). Antra priežastis, padėjusi apsispręsti neįtraukti daugelio su Kosciuška susijusių vietų yra ta, kad tokių vietų JAV yra be galo daug – kone kiekviename regiono miestelyje yra jo gatvės, skulptūros, atminimo lentos, tiltai, aikštės ir t.t. (nemažai tokių vietų matėme net specialiai jų neieškodami). Manau, kad pridėjus Kosciuškos vietas, „Tikslas – Amerika 2017“ apimtis bent jau padvigubėtų, tos vietos savo kiekiu nustelbtų likusias vietas.

  1. Žinome. Tiesiog, „Tikslas – Amerika 2017“ projektas apima tik Naujosios Anglijos ir Vidurio Atlanto valstijas. Tačiau, ilgainiui ir esant finansavimui, planuojame išplėsti žemėlapį ir į Vidurio Atlanto valstijas (tarp jų ir Ohają bei Klivlandą), nes daug pageidavimų. Kol kas informaciją apie Klivlandą galima rasti kitoje mūsų svetainėje: http://global.truelithuania.com/cleveland-ohio-36/ . Tiesa, patys ten nebuvome, informacija surinkta per atstumą.

 2. Sveiki! Labai gera idėja, bet kaip matau tik kelios valstijos sužymėtos. Vakarinėje JAV dalyje nepavyko nieko aptikti?

  1. Projektas „Tikslas – Amerika 2017“ apėmė 11 valstijų ir sostinę Vašingtoną. Tačiau šiose valstijose gyvena 43% Amerikos lietuvių ir yra didžioji dalis lietuviškų vietų.

   Tačiau, be abejo, lietuviškų vietų yra ir kitur. Todėl projektą planuojama tęsti ir žemėlapį pildyti. Jei viskas pasiseks, „Tikslas – Amerika 2018“, planuojama, apims Vidurio Vakarus, dar 6 valstijas (Ilinojų, Indianą, Ohają, Mičiganą, Misūrį ir Viskonsiną). Tada jau bus aplankytos valstijos, kuriose gyvena per 70% visų Amerikos lietuvių ir, yra dar didesnė dalis lietuviško paveldo.

   „Tikslas – Amerika 2019“ lankytų vakarinę Niujorko valstijos dalį ir Kanadą.

   Čia, aišku, kol kas tik planai.

   Tačiau visa ta informacija jau yra kitame mūsų tinklapyje „Gabalėliai Lietuvos“: http://global.truelithuania.com/lt/ . Jei žemėlapyje „Tikslas – Amerika“ žymimos tik tos vietos, kurios aplankomos, nustatomos tikslios jų koordinatės su GPS įrenginiu, tai „Gabalėliai Lietuvos“ aprašoma viskas, apie ką pavyksta rasti bent kokios informacijos.

 3. O kur Ilinojus ir Čikaga – kur yra įsikūręs didžiausias lietuvių telkinys ir čia galima aptikti daugiausiai lietuviškų vietovių, kurių būtų ne 100 ir ne 200, o koks 1000…
  Tikrai būtų gražu jei lietuviškoji Čikaga sulauktų jusų dėmesio. Nuo šio lietuviškiausio ir didžiausio JAV lietuvybės telkinio, turėtų prasidėti jusų kelionė „Tikslas – Amerika“…

  1. Visos Amerikos vietoves paanalizavome dar gerokai prieš pasirinkdami „Tikslas – Amerika 2017“ maršrutą. Apie Čikagos vietoves, kaip ir apie visas JAV vietas, taip pat esu parašęs straipsnį ( http://global.truelithuania.com/lt/chicago-illinois-45/ ). Taip, Čikaga neabejotinai turi daugiau lietuviškų vietų, nei bet kuris kitas JAV miestas. Visgi jų (atitinkančių kriterijus) tikrai nebūtų nei 1000, nei 300.

   O „Tikslas Amerika 2017“ misija buvo ne į vieną miestą, tačiau į plačiausią įmanomą regioną, kokį galima aplankyti per 16 dienų. Ir nors Čikagoje, kaip mieste, tikrai yra daugiau lietuviškų vietų nei Filadelfijoje ar Niujorke, JAV Vidurio Vakaruose (Mid-West), kur yra Čikaga, *iš viso* lietuviškų vietų yra mažiau, nei Naujojoje Anglijoje ir Vidurio Atlanto (Mid-Atlantic) regionuose, į kuriuos vyko „Tikslas Amerika 2017“. Tuo tarpu atstumai Vidurio Vakaruose didesni (dėl ko didesnę ekspedicijos dalį būtų tekę skirti važiavimui). Ir lietuvių Vidurio Vakaruose mažiau: Naujoje Anglijoje ir Vidurio Atlanto regione kartu paėmus gyvena 43% visų Amerikos lietuvių, tuo tarpu Vidurio Vakaruose – 26%.

   Tačiau, be abejo, Čikagos nepamiršome. „Tikslas – Amerika 2018“ planuojame Vidurio Vakarų kryptimi (jei pavyks gauti finansavimą). Tada žemėlapis būtų išplėstas ir į Čikagą, Klivlandą, Detroitą, Milvokį, Sent Lujisą bei kitus miestus.

   P.S. Ieškodamas informacijos per atstumą apie lietuviškas vietas Čikagoje, surinkau jos apie 36 žemėlapio kriterijus atitinkančias vietas, tačiau, kaip rodo patirtis, vietoje nuvažiavus ir pabendravus su vyresniais lietuviais pasirodo, kad tokių vietų yra ~3 kartus daugiau. Taigi, Čikagoje, manyčiau, kad pavyktų pažymėti ~100 lietuviškų vietų.

 4. Wow! Labai ačiū už Jūsų darbą! …esu lietuvis, gyvenantis lietuvoj, pirmą kart matau šį puslapį, džiaugiuosi, kad kažkas taip gražiai šią temą plėtoja. Ačiū, keep up the good work!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *