Žemėlapio autoriai (2022)

Interaktyvų lietuviško paveldo JAV žemėlapį „Tikslas – Amerika“ parengė „Global True Lithuania“ tinklalapio komanda, kuriai be galo daug padėjo Amerikos lietuviai, Lietuvos institucijos ir kiti pagalbininkai.

Toliau pateikiamame sąraše išvardyti 2022 m. ekspedicijos į vakarinę ir pietinę JAV dalį dalyviai ir jiems padėję savanoriai bei rėmėjai. Analogiški ankstesnių ekspedicijų sąrašai:
2017 m., rytinė pakrantė
2018 m., Vidurio Vakarai
2019 m., Kanada ir aplinkiniai regionai
2020-2021 m., JAV Vakarai ir Pietūs.

Komanda

Augustinas Žemaitis
Augustinas – „„Gabalėliai Lietuvos““ puslapio apie lietuvišką paveldą už Lietuvos ribų kūrėjas. Jo straipsniai publikuoti žurnaluose „Vytis“ ir „Draugas“ JAV, taip pat pagrindiniuose naujienų portaluose Lietuvoje. Jis taip pat turi puslapį True Lithuania – išsamiausią lietuvišką tinklapį apie Lietuvą anglų kalba. Augustinas yra ir aistringas keliautojas, aplankęs daugiau nei 109 šalis, labai domisi įvairiomis kultūromis, yra parašęs knygą apie pasaulio raštų sistemas, jam priklauso internetinė svetainė apie pasaulio himnus, taip pat kitos svetainės (iš viso 19).

Augustinas – projekto „Tikslas – Amerika“ vadovas. Ekspedicijos metu palaikė ryšį su Amerikos lietuviais, fotografavo objektus, rengė straipsnių aprašus, filmavo, palaikė ryšius su žiniasklaida ir sukūrė interaktyvų lietuviškų vietų žemėlapį.

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

Aistė Žemaitienė
Aistės pagrindinė veiklos sfera – advokatė, besispecializuojanti Lietuvos pilietybės atkūrimo, lietuvių kilmės liudijimų išdavimo ir pan. srityse.
Ekspedicijos „Tikslas – Amerika“ metu ji vairavo automobilį, rengė interviu su vietiniais žmonėmis, juos filmavo, palaikė ryšius su Lietuvos bei Amerikos žiniasklaida, rengė teisinius projekto dokumentus.

El. paštas: aiste.zemaitiene@gmail.com

Rėmėjai

Platininiai rėmėjai


Lietuvių fondas

„Lietuvių fondas“ yra didžiausias Amerikos lietuvių fondas, remiantis su Lietuva susijusias veiklas. Fondas jau trečią kartą prisidėjo padengdamas projekto baigiamųjų darbų (postprodukcijos) išlaidas.

Auksiniai rėmėjai


Vismantas Vidugiris (Čikaga, Ilinojus)
JAV lietuvis imigrantas, remiantis lietuviškas veiklas. Jis yra pagrindinis projekto rėmėjas „Patreon“ platformoje, padėjęs padengti ekspedicijos išlaidas.

Kanados lietuvių bendruomenė Edmontone (Alberta, Kanada)

Mary Agnes Mikalauskas (Deitonas, Ohajas)

Sidabriniai rėmėjai

Vakarų Pensilvanijos lietuvių piliečių draugija Dr Raymond Dysas ir Teri Hobbs

Kiti rėmėjai

„Tikslas – Amerika 2022“ taip pat parėmė Jessica Bellas, George Bellas, John Baltrus, Vytautas Miselis, Len Borkowsky, Merri Lynn, Sandra Kleven, Chris Hofmann, Stac Petraitis, Susan Jakonis, Tom Sadauskas, Svaja Worthington, Kristina Jaugelis, George Marian Regina Mikalauskas, Frances George A. Mikalauskas, Elena Mikalauskas ir Joe P. Mantz, Connie ir Jim Geiger, Annamarie Berger, Laima Raštikytė, Ken ir Norma Breakall, John Walusis, John Akiewicz, Cheryl Shope, Eugene Jankaitis, Julieann Emerson, Adam Witkonis, Teresė ir Antanas Kalvaičiai, Edward Charkows, Joanne Antanavage, Peg Grigalonis ir keli anoniminiai aukotojai.

Nakvynę suteikę rėmėjai

„Tikslas – Amerika 2022“ savanoriai už suteiktą pastogę dėkoja MaryAgness Mikalauskas (Deitonas [Dayton], Ohajas – 2 naktys), Carole Anderson (Ankoradžas [Anchorage], Aliaska – 2 naktys), Emilijai Sadonis (Naujasis Džersis [New Jersey] – 2 naktys), Vakarų Pensilvanijos lietuvių piliečių draugijai (Pitsburgas [Pittsburgh], Pensilvanija – 1 naktis).

Nakvynės išlaidos čia nepaminėtose vietose buvo padengtos anksčiau įvardytų rėmėjų dėka.

Žiniasklaidos partneriai

Šioje žiniasklaidos priemonėje pasirodė daugiau nei 10 straipsnių apie projektą: Amerikos lietuvių laikraštis „Draugas“.

1–9 straipsniai arba laidos pasirodė daugybėje kitų laikraščių ir radijo bei TV stočių tiek Lietuvoje, tiek JAV.

Dėkojame už informacijos apie projektą sklaidą!

Vietiniai pagalbininkai Kanadoje ir JAV

Jei norėtumėte, kad Jūsų nuotrauka, aprašas čia būtų pakeisti, informacija apie Jus pašalinta ar papildyta, susisiekite augustinas.zemaitis@gmail.com .

Filadelfija, Pensilvanijos valstija

Tadas Brusokas
Tadas Brusokas yra Filadelfijos lietuvių kultūros centro valdybos narys. Tadas atvyko į JAV kartu su trečiąja lietuvių emigracijos banga ir buvo vienas tų Filadelfijos lietuvių, kurie suprato, kad laiku nesiėmus tinkamų veiksmų, Filadelfijos lietuvių namai gali būti prarasti amžiams. Grupė bendraminčių tuomet ėmėsi veiksmų – sujungė savo darbą, lėšas ir pastangas – kam lemiant Filadelfijos lietuvių namai perleisti Filadelfijos kultūros centrui. Šiuo metu Filadelfijos lietuvių namuose vyksta galybė renginių, apie kuriuos Tadas Brusokas mums ir papasakojo.
Visą interviu su Tadu Brusoku galima pamatyti YouTube „GabalėliaiLietuvos“: https://www.youtube.com/watch?v=jxK3AY1HpfQ
Virgis Anušauskas
Virgis Anušauskas yra Filadelfijos lietuvių kultūros centro vadovas. Virgis atvyko į JAV kartu su trečiąja lietuvių emigracijos banga ir buvo vienas tų Filadelfijos lietuvių, kurie suprato, kad laiku nesiėmus tinkamų veiksmų, Filadelfijos lietuvių namai gali būti prarasti amžiams. Grupė bendraminčių tuomet ėmėsi veiksmų – sujungė savo darbą, lėšas ir pastangas – kam lemiant Filadelfijos lietuvių namai perleisti Filadelfijos kultūros centrui. Virgis papasakojo apie šią Filadelfijos lietuvių namų transformaciją bei jų dabartį.

Baltimorė, Merilendo valstija

Gintaras Bujanauskas
Jis, su žmona Jūratė Bujanauskiene – vieni tų, kurie atsikėlė į JAV jau po Nepriklausomybės atkūrimo. Gintaras rūpinasi Lietuvių muziejumi Baltimorės lietuvių namuose, ir sutiko detaliai papasakoti apie įdomiausius jo eksponatus. Gintaras taip pat padėjo suorganizuoti projekto „Tikslas – Amerika“ pristatymą Baltimorės lietuvių namuose.
Aleksas Radžius
Aleksas gimė per Antrąjį pasaulinį karą ir dar vaikas drauge su tėvais, bėgančiais nuo sovietų, pasiekė JAV. Aleksas visa savo gyvenimą praleido skleisdamas mintis apie lietuvybę. Jo pomėgis – inscenizuoti ir rekonstruoti lietuvių antisovietinį partizaninį judėjimą, kuris, deja, nesėkmingai siekė Lietuvą iš sovietų rankų išlaisvinti dar 1940-aisiais-1960-aisiais m. Aleksas taip pat prisidėjo prie Baltimorės lietuvių namų remonto ir žino kiekvieną jų kampelį.
Bernie Karpers
Bernie Karpers (Bernardas Karpavičius) gimė ir užaugo Baltimorėje. Jo tėvas dalyvavo Baltimorės lietuvių namų atidarymo šventėje 1921 m. Pats Bernardas didelę vaikystės ir jaunystės dalį praleido Baltimorės lietuvių namuose, apie ką mums ir papasakojo.

Daremas, Šiaurės Karolinos valstija

Rim Vilgalys
Rim Vilgalys yra vienas iš trijų brolių Vilgalių, kurie įkūrė Brolių Vilgalių krupniko varyklą Dareme, Šiaurės Karolinoje. Pradėję nuo jų tėvo firminio krupniko recepto, dabar šioje varykloje jie varo net krupniką su spanguolėmis ar burokėliais. Rim Vilgalys atskleidė mums savo krupniko receptą ir varykloje parodė kaip šis gėrimas yra paruošiamas.

Deitonas, Ohajo valstija

MaryAgnes Mikalauskas
MaryAgnes tėvas atvykęs į JAV net suklastojo savo gimimo liudijimą, idant jį paimtų į Antrąjį pasaulinį karą. Grįžęs po karo jis dirbo skulptoriumi, kūrė milžiniškus medinius tradicinius lietuviškus kryžius. MaryAgnes dirbo valstijos kalėjime ir tai vadina pačiu įdomiausiu savo darbu. Kaip pati sako, lietuve save ji laikė visada, nekėlė sau jokio klausimo – tiesiog vaikščiojo į lietuvių bažnyčią (tai daro iki dabar, kur mišiose groja gitara), šoko liaudiškus šokius. MaryAgnes 2022 m. ekspedicijos metu mus priėmė savo namuose visu mūsų ekspedicijos į Deitoną, Ohają, metu, padėjo surengti „Tikslas – Amerika“ projekto pristatymą vietos lietuviams.
Annamarie Berger
Annamarie Berger (mergautinė pavardė – Šliužaitė) yra Deitono Ohajaus valstijoje restorano „Amber Rose“ įkūrėjos dukra. Šis restoranas unikalus, nes dar vis tiekia tai, kas Deitone laikoma tradiciniu lietuvišku patiekalu – vėžlių sriubą. Annamarie papasakojo šios sriubos virimo istoriją, pasidalijo prisiminimais iš „Amber Rose“ restorano.

Pitsburgas, Pensilvanijos valstija

Vytautas Mickus
Vytautas Mickus gimė ir užaugo Cicero, Ilinojuje. Vėliau gyvenime jis persikėlė į Pitsburgą, Pensilvaniją. Dabar Vytautas vadovauja Vakarų Pensilvanijos lietuvių piliečių draugijai. Vytautas mums daugiau papasakojo apie Pitsburgo lietuvybės centrą šiuo metu – Pitsburgo lietuvių užmiesčio klubą.
John Baltrus
Jonas (John) Baltrus yra chemijos specialistas iš Pitsburgo. Jonas vedė lietuvę iš Lietuvos Jūratę, tad šeimoje kalbama lietuviškai. Kilimo jis iš DuBois, kur 2017 m. sutiko “Tikslas – Amerika” savanorius. Nuo pat pirmosios „Tikslas – Amerika“ ekspedicijos Jonas tapo vienu pagrindinių projekto talkininkų, suteikusių daug naudingos informacijos apie savo kašto lietuvius.

Oseola Milsas, Pensilvanijos valstija

Wynter Whalen-Garcia
2022 m. vasarą aplankėme Osceola Milso lietuvių klubą. Jame pasitikusi Wynter Whalen-Garcia atnešė mums galybę klubo sąskaitavedybos knygų, įdomių senų klubo nariams priklausiusių daiktų. Ji taip pat palydėjo mus iki Osceola Milso lietuvių klubui priklausančių kapinių, kuriose yra atgulusių ir lietuvių.

Naujojo Džersio valstija

Emilija Sadonis
Emilija yra dipukų (išvietintųjų) lietuvių kartos palikuonė. Ji visada domėjosi lietuvybe, šoko vietos lietuvių šokių kolektyve „Liepsna“. Ji mielai pakvietė mus apsistoti pas ją Naujajame Džersyje, kol tyrinėjome Kernio, Nevarko, Džersi sičio, Elizabeto, Bayone vis dar tebegyvuojančias arba jau uždarytas lietuviškas vietas.
Linda Reina
Linda mus pasitiko ir mums aprodė Kernio lietuvių bažnyčią.
Donna Calcado
Donna mus pasitiko ir mums aprodė Kernio lietuvių bažnyčią.

Edmontonas, Alberta, Kanada

Sonata Tenienė
Sonata šiuo metu vadovauja Edmontono lietuvių namams Albertoje, Kanadoje. Ji maloniai sutiko mus Edmontono lietuvių namuose ir padėjo mums pristatyti projektą „Tikslas – Amerika“ Edmontono lietuviams.
Nijolė Karosaitė (Nejolla Korris)
Jos tėvas buvo vienas tų lietuvių, kurie ir pastatė Edmontono lietuvių namus Albertoje, Kanadoje. Ji pasidalijo prisiminimais apie šių lietuvių namų istoriją ir evoliuciją.
Daina Gudjurgis
Jos tėvas buvo vienas tų lietuvių, kurie ir pastatė Edmontono lietuvių namus Albertoje, Kanadoje. Ji pasidalijo prisiminimais apie šių lietuvių namų istoriją ir evoliuciją.

Vankuveris, Kanada

.

Kristina Jaugelis
Kristina gimė ir užaugo Monrealyje, Kanadoje, paskui jos šeima persikėlė į Vankuverį, Kanadą. Kristina pakvietė mus apsilankyti Vankuveryje ir suorganizavo mūsų priėmimą BC Sports Hall of Fame, kad ten daugiau sužinotume apie į šią šlovės galeriją indoktrinuotą atletę Irene Piotrowski. Kristina taip pat suorganizavo mūsų susitikimą su vietos Vankuverio lietuviais.
Birutė Macijauskas
Birutė kurį laiką vadovavo Vankuverio lietuvių bendruomenei. Ji pakvietė mus į savo namus, kur daugiau papasakojo apie Vankuverio lietuvius, tame tarpe savo seserį atletę Irene Piotrowski.

Ankoradžas, Aliaskos valstija

Carole Anderson
Persikėlusi į Aliaską Carole tiesiog pamilo šią valstiją. Jos šeimos šaknys glūdi Lietuvoje, vienas jos giminaičių – net ir Palaimintasis Jurgis Matulaitis. Carole priėmė mus apsistoti pas ją ekspedicijos po Ankoradžą metu, papasakojo apie šią įdomią valstiją, pvz. tai, kad dauguma atsikėlusiųjų čia gyventi išsikrausto po pirmos žiemos.

Svaja Worthington
Svaja yra DP (išvietintųjų) lietuvių kartos atstovė – jos šeima pasitraukė iš Lietuvos per Antrąjį karą bijodama, kad antraip šeima bus ištremta į Sibirą, nes joje būta iškilių asmenybių, kaip antai – tarpukario Lietuvos teisingumo ministras. Svaja JAV dirbo mokytoja, susilaukė 8 vaikų, lietuviškai ji kalba visiškai sklandžiai. Dabar ji su savo vyru puse metų gyvena Naujojoje Meksikoje, kitą pusę – Aliaskoje. Štai čia ji ir nusprendė įkurti lietuvių muziejų, po kurį mums surengė ekskursiją, papasakojo apie kone kiekvieną eksponatą ir padėjo suorganizuoti „Tikslas – Amerika“ projekto pristatymą Aliaskoje vietos lietuviams ir ne tik.

Anglies regionas, Pensilvanijos valstija

Edward Timins
Susipažinome su Edward Timins (Timinsku – lietuviškai) per Pensilvanijos lietuvių dienas 2022. Edward dalyvauja partizaninių lietuvių kovų rekonstrukcijose, skleidžia žodį apie lietuvių partizanų kovas visur ir visada, ur gali, yra pasisiūdinęs autentišką Lietuvos partizano uniformą, apie ką mums ir papasakojo.
Connie Tumosa
Connie su mumis susisiekė apie „Tikslas – Amerika“ projektą perskaičiusi „Lithuanian heritage“ žurnale. Ji pasisiūlė parodyti mums papildomas lietuvių kapines Pensilvanijoje – Senąsias Šv. Marijos kapines Wanamie, Pensilvanijoje. Connie suorganizavo mūsų patekimą į šias kapines, nes į jas patekti galima tik džipu ar pikapu – būtent pikapo bagažinėje šias kapines ir pasiekėme. Esame labai dėkingi visiems, kurie, kaip Connie, žinodami papildomų vietų Amerikoje ar Kanadoje, su mumis susisiekia.
Elaine Luschas
Be šios moters pagalbos “Tikslas – Amerika” savanoriai niekaip nebūtų galėję rasti daugybės Šenandoriaus lietuviškų vietų dar per pirmąją „Tikslas – Amerika“ 2017 ekspediciją.
Elaine turi 3 dukteris, o viena jų – Carol – ypač rūpinasi lietuviškų tradicijų išsaugojimu. Visa tai nepaisant net to, kad paskutinis šios šeimos protėvių į JAV atvyko dar XIX a.!
Elaine yra viena Pensilvanijos lietuvių dienų organizatorių – tai ilgiausią istoriją turintis tautinis festivalis Amerikoje (jo istorija – 104 metai). Būtent Elaine dėka projektą „Tikslas – Amerika“ projektą galėjome pristatyti Pensilvanijos lietuvių dienų 2022 metu.
Jim Setcavage
Dot Setcavage

Jim ir Dot Setcavage (lietuviškai – “Setkevičiai”) – mokytojų, jau išėjusių į pensiją, pora. Jie gyvena netoliese Šenandoriaus lietuviškų kapinių, į kurias ir palydėjo “Tikslas – Amerika” savanorius dar 2017 pirmosios ekspedicijos metu, aprodė kitas aplinkines vietas. Jie buvo vieni labiausiai pasišventusių kovotojų prieš lietuviškos Šenandoriaus bažnyčios – vienos seniausių Amerikoje – uždarymą. Deja, arkivyskupija vis tik nusprendė šią bažnyčią nugriauti, griovimas truko 8 mėnesius, kainavo begalę pinigų, griovimo metu žuvo vienas darbininkų. 2022 m. susitikę su šia pora sužinojome dar daugiau detalių apie bažnyčios nugriovimą.
Anne Chaikowski La Voie Skirmantas
Anne protėviai kilę iš Trakų, pasitraukę į Anglies regioną JAV. Anne pati labai domisi šios JAV dalies praeitimi, yra parašiusi knygą apie lietuvius Schuylkill regione, taip pat knygą apie nugriautąją Šenandoriaus Šv. Jurgio bažnyčią. Šiuo metu Anne užsiima tuo, kad Šenandoriaus mieste duris atvertų lietuvių muziejus, ir atvertų ne bet kur, o jos paveldėtame jos šeimos name. 2022 ekspedicijos metu ji mums aprodė kaip atrodo namai prieš pradedant juose muziejaus įkurtuves.
Robert Damyanovich
Robert pats nėra lietuvis, tačiau išgelbėjo vieną lietuvių bažnyčią. O išgelbėjo ją tiesiog įsigydamas ją, kai atėjo laikas ją parduoti. Sakė, nenorėjęs, kad bažnyčią, kurioje pats tuokėsi su lietuve žmona, kurioje krikštyti jų vaikai, įsigytų kas kitas. Dabar Šv. Jono Krikštytojo lietuvių bažnyčia Coaldale, Pensilvanijoje, priklauso Robert – jis joje, tiesa, negyvena, gyvena šalia jai priklausančiame kunigo name.