Norite pakomentuoti? Turite pasiūlymų? Žinote apie papildomas lietuviškas vietas šiame regione? Rašykite žemiau!
35 komentarai
nesuprantu kodel idetos sinagogos, kurios su lietuviais nieko bendra neturi. jei turima omeni zydus gimusius ir gyvenusius lietuvoj, tai tada reikia deti ir provoslavu cerkves ir musulmonu mecetes ir budistu sventoves. tu religiniu konfesiju zmoniu irgi lietuvoj daug gyveno
Dvi iš jų įdėtos todėl, kad pavadintos Vilniaus miesto garbei (Vilna Shul Bostone ir Vilna Congregation Filadelfijoje). Kriterijai, pagal kuriuos atrinktos vietos, surašyti čia: http://map.truelithuania.com/kaip-naudotis-zemelapiu/ . Tai, kad vieta pavadinta Lietuvos ar jos miestų garbei, yra kriterijus ją įtraukti į žemėlapį.
Vien tai, kad pastatą įkuriant dalyvavo kas nors, kas gimė Lietuvoje, išties savaime nėra kriterijus, jeigu vietoje nėra nieko susijusio su Lietuva. Tokie pastatai (įskaitant sinagogas), kur tiesiog architektas, statytojai, užsakovai, ar naudotojai buvo kilę iš Lietuvos, bet šiaip nieko susijusio su Lietuva juose nepamatysi, iš tiesų žemėlapyje nežymimi.
Trečioji sinagoga – Lloyd Street Synagogue Baltimorėje – įtraukta į žemėlapį todėl, kad tame pastate anksčiau veikė lietuvių bažnyčia, o dabar veikiančiame žydų muziejuje yra aprašomas ir tas bažnyčios periodas, šiek tiek lietuvių ir lietuvių-lenkų konflikto Amerikoje istorijos, taip pat yra išlikęs lietuviškas užrašas ant kolonos iš tų laikų prieš 100+ metų. Pastaroji sinagoga, tiesa, pažymėta kaip bažnyčia, nes pastatai žymimi pagal tą buvusią paskirtį, dėl kurios įtraukiami.
„Tikslas Amerika 2017“ regione nei vienos mečetės ar budistų šventyklos, atitinkančios kriterijus, mūsų žiniomis, nėra. Jei ateityje, plečiant projektą, atsiras daugiau skirtingų tikėjimų maldos namų, kurie atitiks kriterijus, kategorijos gali būti koreguojamos ar apjungiamos.
Dėl dizaino priežasčių norėjome, kad būtų kiekvienoje skiltyje (taigi, ir skiltyje „Tikėjimas“) keturios grafos. „Visos kitos“ kol kas iš tikro yra irgi tiktai dvi Lietuvių tautinių katalikų bažnyčios. Ateityje, jei projektas plėsis į Vidurio Vakarus, dar prisidės lietuvių liuteronų bažnyčios Čikagoje Sent Lujise. Priklausomai nuo to, kiek kokių objektų bus tuo metu, jai sudėjus į žemėlapį daugiau nei pusę Amerikos lietuviškų vietų, kategorijas galėsime koreguoti, pvz., jei bus mažai papildomų sinagogų, tai apjungti jas su „ne Romos katalikų bažnyčiomis“ į „ne Romos katalikų maldos namus“, o išskirti atskirai koplyčias (kurios kol kas žymimos kaip atitinkamos religijos bažnyčios, o jų pažymėta dvi atskiros ir viena didesnėje nelietuvių bažnyčioje) ar dar kitaip.
Daugelio Kosciuškos vietų apsisprendėme neįtraukti. Viena priežastis, kad Kosciuška tik kartais laikomas lietuviu (dažniausiai lenku, kartais baltarusiu) – su tokiais žmonėmis susijusias vietas paprastai žymime tik tada, jeigu jas sukūrė lietuviai, jos yra labai svarbios/įdomios/lankytinos, arba jeigu tose vietose naudojamas lietuviškas asmenvardis (dėl pastarosios priežasties, pavyzdžiui, įtraukėme „Kosciuska Healing Garden“ Skrantone, kur vartojama pavardė „Kosciuska“, o ne „Kosciuszko“ pavadinime). Antra priežastis, padėjusi apsispręsti neįtraukti daugelio su Kosciuška susijusių vietų yra ta, kad tokių vietų JAV yra be galo daug – kone kiekviename regiono miestelyje yra jo gatvės, skulptūros, atminimo lentos, tiltai, aikštės ir t.t. (nemažai tokių vietų matėme net specialiai jų neieškodami). Manau, kad pridėjus Kosciuškos vietas, „Tikslas – Amerika 2017“ apimtis bent jau padvigubėtų, tos vietos savo kiekiu nustelbtų likusias vietas.
Žinome. Tiesiog, „Tikslas – Amerika 2017“ projektas apima tik Naujosios Anglijos ir Vidurio Atlanto valstijas. Tačiau, ilgainiui ir esant finansavimui, planuojame išplėsti žemėlapį ir į Vidurio Atlanto valstijas (tarp jų ir Ohają bei Klivlandą), nes daug pageidavimų. Kol kas informaciją apie Klivlandą galima rasti kitoje mūsų svetainėje: http://global.truelithuania.com/cleveland-ohio-36/ . Tiesa, patys ten nebuvome, informacija surinkta per atstumą.
Taip, Rockville, MD yra Kristijono Donelaičio Lituanistine mokykla yra viena iš seniausiu JAV. Patalpos nuomojamos. Vienna, VA įsikūrusi mokykla yra ganėtinai nauja, vadinasi Lietuvių Mokykla Vašingtone, irgi patalpos nuomojamos.
Apie šią mokyklą ir daug kitų šeštadieninių mokyklų žinome. Tačiau žemėlapis yra nekilnojamojo paveldo, o ne organizacijų – todėl šeštadieninės mokyklos jame žymimos tik tuo atveju, jei veikia savo pastatuose (paprastai taip būna tais atvejais, kai šeštadieninės mokyklos veikia buvusių lietuvių parapinių mokyklų patalpose, pvz. Klivlande ar Filadelfijoje). Savo ruožtu, žymime ir lietuvių mokyklų pastatus net tada, kai juose nebeveikia lietuvių mokyklos.
Projektas „Tikslas – Amerika 2017“ apėmė 11 valstijų ir sostinę Vašingtoną. Tačiau šiose valstijose gyvena 43% Amerikos lietuvių ir yra didžioji dalis lietuviškų vietų.
Tačiau, be abejo, lietuviškų vietų yra ir kitur. Todėl projektą planuojama tęsti ir žemėlapį pildyti. Jei viskas pasiseks, „Tikslas – Amerika 2018“, planuojama, apims Vidurio Vakarus, dar 6 valstijas (Ilinojų, Indianą, Ohają, Mičiganą, Misūrį ir Viskonsiną). Tada jau bus aplankytos valstijos, kuriose gyvena per 70% visų Amerikos lietuvių ir, yra dar didesnė dalis lietuviško paveldo.
„Tikslas – Amerika 2019“ lankytų vakarinę Niujorko valstijos dalį ir Kanadą.
Čia, aišku, kol kas tik planai.
Tačiau visa ta informacija jau yra kitame mūsų tinklapyje „Gabalėliai Lietuvos“: http://global.truelithuania.com/lt/ . Jei žemėlapyje „Tikslas – Amerika“ žymimos tik tos vietos, kurios aplankomos, nustatomos tikslios jų koordinatės su GPS įrenginiu, tai „Gabalėliai Lietuvos“ aprašoma viskas, apie ką pavyksta rasti bent kokios informacijos.
O kur Ilinojus ir Čikaga – kur yra įsikūręs didžiausias lietuvių telkinys ir čia galima aptikti daugiausiai lietuviškų vietovių, kurių būtų ne 100 ir ne 200, o koks 1000…
Tikrai būtų gražu jei lietuviškoji Čikaga sulauktų jusų dėmesio. Nuo šio lietuviškiausio ir didžiausio JAV lietuvybės telkinio, turėtų prasidėti jusų kelionė „Tikslas – Amerika“…
Visos Amerikos vietoves paanalizavome dar gerokai prieš pasirinkdami „Tikslas – Amerika 2017“ maršrutą. Apie Čikagos vietoves, kaip ir apie visas JAV vietas, taip pat esu parašęs straipsnį ( http://global.truelithuania.com/lt/chicago-illinois-45/ ). Taip, Čikaga neabejotinai turi daugiau lietuviškų vietų, nei bet kuris kitas JAV miestas. Visgi jų (atitinkančių kriterijus) tikrai nebūtų nei 1000, nei 300.
O „Tikslas Amerika 2017“ misija buvo ne į vieną miestą, tačiau į plačiausią įmanomą regioną, kokį galima aplankyti per 16 dienų. Ir nors Čikagoje, kaip mieste, tikrai yra daugiau lietuviškų vietų nei Filadelfijoje ar Niujorke, JAV Vidurio Vakaruose (Mid-West), kur yra Čikaga, *iš viso* lietuviškų vietų yra mažiau, nei Naujojoje Anglijoje ir Vidurio Atlanto (Mid-Atlantic) regionuose, į kuriuos vyko „Tikslas Amerika 2017“. Tuo tarpu atstumai Vidurio Vakaruose didesni (dėl ko didesnę ekspedicijos dalį būtų tekę skirti važiavimui). Ir lietuvių Vidurio Vakaruose mažiau: Naujoje Anglijoje ir Vidurio Atlanto regione kartu paėmus gyvena 43% visų Amerikos lietuvių, tuo tarpu Vidurio Vakaruose – 26%.
Tačiau, be abejo, Čikagos nepamiršome. „Tikslas – Amerika 2018“ planuojame Vidurio Vakarų kryptimi (jei pavyks gauti finansavimą). Tada žemėlapis būtų išplėstas ir į Čikagą, Klivlandą, Detroitą, Milvokį, Sent Lujisą bei kitus miestus.
P.S. Ieškodamas informacijos per atstumą apie lietuviškas vietas Čikagoje, surinkau jos apie 36 žemėlapio kriterijus atitinkančias vietas, tačiau, kaip rodo patirtis, vietoje nuvažiavus ir pabendravus su vyresniais lietuviais pasirodo, kad tokių vietų yra ~3 kartus daugiau. Taigi, Čikagoje, manyčiau, kad pavyktų pažymėti ~100 lietuviškų vietų.
Wow! Labai ačiū už Jūsų darbą! …esu lietuvis, gyvenantis lietuvoj, pirmą kart matau šį puslapį, džiaugiuosi, kad kažkas taip gražiai šią temą plėtoja. Ačiū, keep up the good work!
Oho, koks geras projektas! Fantastiska idea! Ar nenoretumete itraukti lituanistiniu mokyklu I sarasa? butu is vis super, nes daug seimu susiburia ten. ypac butu labai naudinga daugeliui kurie nezino kur! jei mokyklas itrauktumet, galiu atsiusti sarasa pilna (beveik)!
Dėkui! Projektas skirtas lietuviškam paveldui (pastatams, paminklams), o ne organizacijoms. Taigi, kai kurios lituanistinės mokyklos į jį patenka, kai kurios – ne. Patenka tos, kurios veikia nuosavuose pastatuose, statytuose / skirtuose būtent tam – pvz. Filadelfijos ar Klivlando. Taip pat pažymėti ir kiti lietuviški pastatai, kuriuose veikia lituanistinės mokyklose (pvz. Lemonto pasaulio lietuvių centras ar Lietuvių jaunimo centras Čikagoje). Tačiau nežymime mokyklų, kurios tiesiog veikia šeštadieniams išnuomotose patalpose iš kokios nors amerikiečių mokyklos – kai šiaip tame pastate, tose patalpose nėra nieko lietuviško. Čia yra informacija apie objektų atrinkimo kriterijus.
Atsiprasau, turbut parasiau si komentara bet nepavyko ji pasiusti. Turejau kompiuterio problemu.
Rasote kad, „Wilno Kanadoje yra vienas vos keletos pasaulio miestu pavadintu Lietuvos miestu garbei“.
Tai netiesa. Kanadoje yra du, Vilna, Alberta provincijoje ir Wilno, Ontario provincijoje.
JAV yra visa kruva vietoviu pavadintu Vilniaus garbei:
Wilno, MInnesota valstijoje,
Wilna, New Yorko valstijoje,
Wilna, New Mexico valstijoje,
Wilna, dvi vietoves Maryland valstijoje,
Wilna Leavings, Virginia valstijoje.
Apie jas visas galima skaityti kovo/balandzio 2002 m. „Lithuanian Heritage“ zurnalo numeryje. As buvau jo ikurejas, leidejas ir redaktorius 20 metu. Dabar ji leidzia „Draugas“ ir manyciau kad galima ji pasiskaityti per „Draugo“ tinklalapi.
Man buvo žinoma apie Wilno (Ontario), Vilna (Alberta) bei Wilno (Minnesotta) kurie yra aprašyti „Gabalėliuose Lietuvos“. Apie „Wilna“ pavadintus miestelius irgi žinojau, tačiau nebuvau matęs įrodymų, kad jie pavadinti būtent Vilniaus garbei (dažnai būna, kad trumpi žodžiai sutampa atsitiktinai, juoba Vilniaus pavadinimo versija „Wilna“ nėra / nebuvo taip plačiai naudojama, kaip Vilnius, Wilno ar Vilna).
Jei turite tą straipsnį ir ten rašoma daugiau informacijos/įrodymų kaip šie miestai ar kaimai gavo „Wilna“ pavadinimą ir kad tai tikrai pagal Vilnių, būčiau dėkingas, jei atsiųstumėte adresu augustinas.zemaitis@gmail.com (galbūt galėtumėte nufotografuoti telefonu ir atsiųsti). Kiek suprantu, „Lithuanian Heritage“ senesnių numerių „Draugas“ tinklapyje nėra – yra tik „Draugas“ numeriai.
„The town was first settled around 1798 at the location of the future Carthage village. The town of Wilna was officially established in 1813 from part of the town of Le Ray and part of the Lewis County town of Leyden.
The origin of the name of the town is obscure, although it is alleged to be named after the German spelling of Vilnius, in commemoration of the French occupation of Vilnius, Lithuania in 1812.“
Miestelis yra netoli Kanados sienos. Seniai kai kur skaiciau (tik neatsimenu kur) kad ji ikure Napoleono kareiviai grize is Vilniaus. Ta vieta tikriausiai buvo apgyvendinta prancuzu, bet is kur cia vokieciai?
Draugas yra nuskenaves visus „Lithuanian Heritage“ numerius, taip kad per juos galite rasti ta numeri. Taip pat Mazvydo biblioteka Vilniuje. As to straipsnio neturiu.
Putname yra tik vienerios lietuvių kapinės – Dangaus vartų kapinės lietuvių vienuolyne. Kapinių tiksli vieta pažymėta žemėlapyje – priartinkite Putnamą ir pasimatys. Kapinaitės yra labai nedidelės, tad visi kapai ten matosi nuo bet kurios kapinių vietos. Kadangi vienaip ar kitaip pasižymėjusių lietuvių JAV daug, o projekto apimtis ribota, tai būtent Vytauto Marijošiaus kapas nėra atskirai pažymėtas (esame pažymėję ~40 žymiausių JAV lietuvių kapų), bet, kaip sakau, Putnamo lietuvių kapinaitės labai nedidelės ir jos yra pažymėtos. Esame susitikę su vienuole pavarde Marijošius tame vienuolyne – tikriausiai jo giminaitė.
Yra dar vienos apleistos ir mišku pavirtę kapines Mahanoy City, PA anglies kasyklų regione, kuriose gausu lietuviškų antkapių. Adreso nėra, bet galėčiau atsiųsti vieta žemėlapyje, jeigu domitės.
Sveiki. Bedford, NH yra Benedictine Park. Kelios Kauno seserys benediktinės Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos ir 1957 m. Bedforde, NH įkūrė vienuolyną. Prie jo veikė vaikų darželis, kuriame dirbo seserys. Vienuolynas uždarytas 1999 m., jo žemes įsigijo miestas. Deja, pastatą sudegino, bet visą teritoriją pavertė parku ir pavadino Benediktinių vardu.
Dėkui už komentarą. Gal žinote, ar ten buvo koks nors kitas ryšys su Lietuva, be to, kad seselės lietuvės? Ar vaikų darželis buvo lietuviškas, gal liko kokių atminimo lentų ar paminklų, kur paminėta Lietuva?
St. Mary’s Annunciation Church in Kingston was recently demolished after the parish was combined with nearby parishes. I was married in that church and my wife’s family has pictures of parish events (including from the last day that the church was open) at the church if you are interested.
Yes, this church is added at the map already and it is marked as demolished. In order to also see the demolished places, you need to go to this link: http://map.truelithuania.com/en/16856-2/
nesuprantu kodel idetos sinagogos, kurios su lietuviais nieko bendra neturi. jei turima omeni zydus gimusius ir gyvenusius lietuvoj, tai tada reikia deti ir provoslavu cerkves ir musulmonu mecetes ir budistu sventoves. tu religiniu konfesiju zmoniu irgi lietuvoj daug gyveno
Sinagogos įdėtos trys
Dvi iš jų įdėtos todėl, kad pavadintos Vilniaus miesto garbei (Vilna Shul Bostone ir Vilna Congregation Filadelfijoje). Kriterijai, pagal kuriuos atrinktos vietos, surašyti čia: http://map.truelithuania.com/kaip-naudotis-zemelapiu/ . Tai, kad vieta pavadinta Lietuvos ar jos miestų garbei, yra kriterijus ją įtraukti į žemėlapį.
Vien tai, kad pastatą įkuriant dalyvavo kas nors, kas gimė Lietuvoje, išties savaime nėra kriterijus, jeigu vietoje nėra nieko susijusio su Lietuva. Tokie pastatai (įskaitant sinagogas), kur tiesiog architektas, statytojai, užsakovai, ar naudotojai buvo kilę iš Lietuvos, bet šiaip nieko susijusio su Lietuva juose nepamatysi, iš tiesų žemėlapyje nežymimi.
Trečioji sinagoga – Lloyd Street Synagogue Baltimorėje – įtraukta į žemėlapį todėl, kad tame pastate anksčiau veikė lietuvių bažnyčia, o dabar veikiančiame žydų muziejuje yra aprašomas ir tas bažnyčios periodas, šiek tiek lietuvių ir lietuvių-lenkų konflikto Amerikoje istorijos, taip pat yra išlikęs lietuviškas užrašas ant kolonos iš tų laikų prieš 100+ metų. Pastaroji sinagoga, tiesa, pažymėta kaip bažnyčia, nes pastatai žymimi pagal tą buvusią paskirtį, dėl kurios įtraukiami.
„Tikslas Amerika 2017“ regione nei vienos mečetės ar budistų šventyklos, atitinkančios kriterijus, mūsų žiniomis, nėra. Jei ateityje, plečiant projektą, atsiras daugiau skirtingų tikėjimų maldos namų, kurie atitiks kriterijus, kategorijos gali būti koreguojamos ar apjungiamos.
Viskas tvarkoje. Bet sinagogos isskirtos i atskira grafa, o visos kitos i kiti
Dėl dizaino priežasčių norėjome, kad būtų kiekvienoje skiltyje (taigi, ir skiltyje „Tikėjimas“) keturios grafos. „Visos kitos“ kol kas iš tikro yra irgi tiktai dvi Lietuvių tautinių katalikų bažnyčios. Ateityje, jei projektas plėsis į Vidurio Vakarus, dar prisidės lietuvių liuteronų bažnyčios Čikagoje Sent Lujise. Priklausomai nuo to, kiek kokių objektų bus tuo metu, jai sudėjus į žemėlapį daugiau nei pusę Amerikos lietuviškų vietų, kategorijas galėsime koreguoti, pvz., jei bus mažai papildomų sinagogų, tai apjungti jas su „ne Romos katalikų bažnyčiomis“ į „ne Romos katalikų maldos namus“, o išskirti atskirai koplyčias (kurios kol kas žymimos kaip atitinkamos religijos bažnyčios, o jų pažymėta dvi atskiros ir viena didesnėje nelietuvių bažnyčioje) ar dar kitaip.
Filadelfijoje yra sąlyginai daug vietų, susijusiu su Tadu Kosciuška.
Daugelio Kosciuškos vietų apsisprendėme neįtraukti. Viena priežastis, kad Kosciuška tik kartais laikomas lietuviu (dažniausiai lenku, kartais baltarusiu) – su tokiais žmonėmis susijusias vietas paprastai žymime tik tada, jeigu jas sukūrė lietuviai, jos yra labai svarbios/įdomios/lankytinos, arba jeigu tose vietose naudojamas lietuviškas asmenvardis (dėl pastarosios priežasties, pavyzdžiui, įtraukėme „Kosciuska Healing Garden“ Skrantone, kur vartojama pavardė „Kosciuska“, o ne „Kosciuszko“ pavadinime). Antra priežastis, padėjusi apsispręsti neįtraukti daugelio su Kosciuška susijusių vietų yra ta, kad tokių vietų JAV yra be galo daug – kone kiekviename regiono miestelyje yra jo gatvės, skulptūros, atminimo lentos, tiltai, aikštės ir t.t. (nemažai tokių vietų matėme net specialiai jų neieškodami). Manau, kad pridėjus Kosciuškos vietas, „Tikslas – Amerika 2017“ apimtis bent jau padvigubėtų, tos vietos savo kiekiu nustelbtų likusias vietas.
Sveiki,
Cleveland Ohio yra Lietuviu namai ir mazi maldu namai.
Pats ten buvau
Žinome. Tiesiog, „Tikslas – Amerika 2017“ projektas apima tik Naujosios Anglijos ir Vidurio Atlanto valstijas. Tačiau, ilgainiui ir esant finansavimui, planuojame išplėsti žemėlapį ir į Vidurio Atlanto valstijas (tarp jų ir Ohają bei Klivlandą), nes daug pageidavimų. Kol kas informaciją apie Klivlandą galima rasti kitoje mūsų svetainėje: http://global.truelithuania.com/cleveland-ohio-36/ . Tiesa, patys ten nebuvome, informacija surinkta per atstumą.
Vienna Virginia ir Rockville MD yra po viena Lietuviska mokyklele.
Ar jos įsikūrusios savo nuolatinėse patalpose?
Taip, Rockville, MD yra Kristijono Donelaičio Lituanistine mokykla yra viena iš seniausiu JAV. Patalpos nuomojamos. Vienna, VA įsikūrusi mokykla yra ganėtinai nauja, vadinasi Lietuvių Mokykla Vašingtone, irgi patalpos nuomojamos.
Apie šią mokyklą ir daug kitų šeštadieninių mokyklų žinome. Tačiau žemėlapis yra nekilnojamojo paveldo, o ne organizacijų – todėl šeštadieninės mokyklos jame žymimos tik tuo atveju, jei veikia savo pastatuose (paprastai taip būna tais atvejais, kai šeštadieninės mokyklos veikia buvusių lietuvių parapinių mokyklų patalpose, pvz. Klivlande ar Filadelfijoje). Savo ruožtu, žymime ir lietuvių mokyklų pastatus net tada, kai juose nebeveikia lietuvių mokyklos.
Sveiki! Labai gera idėja, bet kaip matau tik kelios valstijos sužymėtos. Vakarinėje JAV dalyje nepavyko nieko aptikti?
Projektas „Tikslas – Amerika 2017“ apėmė 11 valstijų ir sostinę Vašingtoną. Tačiau šiose valstijose gyvena 43% Amerikos lietuvių ir yra didžioji dalis lietuviškų vietų.
Tačiau, be abejo, lietuviškų vietų yra ir kitur. Todėl projektą planuojama tęsti ir žemėlapį pildyti. Jei viskas pasiseks, „Tikslas – Amerika 2018“, planuojama, apims Vidurio Vakarus, dar 6 valstijas (Ilinojų, Indianą, Ohają, Mičiganą, Misūrį ir Viskonsiną). Tada jau bus aplankytos valstijos, kuriose gyvena per 70% visų Amerikos lietuvių ir, yra dar didesnė dalis lietuviško paveldo.
„Tikslas – Amerika 2019“ lankytų vakarinę Niujorko valstijos dalį ir Kanadą.
Čia, aišku, kol kas tik planai.
Tačiau visa ta informacija jau yra kitame mūsų tinklapyje „Gabalėliai Lietuvos“: http://global.truelithuania.com/lt/ . Jei žemėlapyje „Tikslas – Amerika“ žymimos tik tos vietos, kurios aplankomos, nustatomos tikslios jų koordinatės su GPS įrenginiu, tai „Gabalėliai Lietuvos“ aprašoma viskas, apie ką pavyksta rasti bent kokios informacijos.
O kur Ilinojus ir Čikaga – kur yra įsikūręs didžiausias lietuvių telkinys ir čia galima aptikti daugiausiai lietuviškų vietovių, kurių būtų ne 100 ir ne 200, o koks 1000…
Tikrai būtų gražu jei lietuviškoji Čikaga sulauktų jusų dėmesio. Nuo šio lietuviškiausio ir didžiausio JAV lietuvybės telkinio, turėtų prasidėti jusų kelionė „Tikslas – Amerika“…
Visos Amerikos vietoves paanalizavome dar gerokai prieš pasirinkdami „Tikslas – Amerika 2017“ maršrutą. Apie Čikagos vietoves, kaip ir apie visas JAV vietas, taip pat esu parašęs straipsnį ( http://global.truelithuania.com/lt/chicago-illinois-45/ ). Taip, Čikaga neabejotinai turi daugiau lietuviškų vietų, nei bet kuris kitas JAV miestas. Visgi jų (atitinkančių kriterijus) tikrai nebūtų nei 1000, nei 300.
O „Tikslas Amerika 2017“ misija buvo ne į vieną miestą, tačiau į plačiausią įmanomą regioną, kokį galima aplankyti per 16 dienų. Ir nors Čikagoje, kaip mieste, tikrai yra daugiau lietuviškų vietų nei Filadelfijoje ar Niujorke, JAV Vidurio Vakaruose (Mid-West), kur yra Čikaga, *iš viso* lietuviškų vietų yra mažiau, nei Naujojoje Anglijoje ir Vidurio Atlanto (Mid-Atlantic) regionuose, į kuriuos vyko „Tikslas Amerika 2017“. Tuo tarpu atstumai Vidurio Vakaruose didesni (dėl ko didesnę ekspedicijos dalį būtų tekę skirti važiavimui). Ir lietuvių Vidurio Vakaruose mažiau: Naujoje Anglijoje ir Vidurio Atlanto regione kartu paėmus gyvena 43% visų Amerikos lietuvių, tuo tarpu Vidurio Vakaruose – 26%.
Tačiau, be abejo, Čikagos nepamiršome. „Tikslas – Amerika 2018“ planuojame Vidurio Vakarų kryptimi (jei pavyks gauti finansavimą). Tada žemėlapis būtų išplėstas ir į Čikagą, Klivlandą, Detroitą, Milvokį, Sent Lujisą bei kitus miestus.
P.S. Ieškodamas informacijos per atstumą apie lietuviškas vietas Čikagoje, surinkau jos apie 36 žemėlapio kriterijus atitinkančias vietas, tačiau, kaip rodo patirtis, vietoje nuvažiavus ir pabendravus su vyresniais lietuviais pasirodo, kad tokių vietų yra ~3 kartus daugiau. Taigi, Čikagoje, manyčiau, kad pavyktų pažymėti ~100 lietuviškų vietų.
Wow! Labai ačiū už Jūsų darbą! …esu lietuvis, gyvenantis lietuvoj, pirmą kart matau šį puslapį, džiaugiuosi, kad kažkas taip gražiai šią temą plėtoja. Ačiū, keep up the good work!
Dėkoju! Augustinas.
Ačiū.
Gražus, prasmingas darbas.
Pasijuntame nenutolę vieni nuo kitų…
Dėkui!
Oho, koks geras projektas! Fantastiska idea! Ar nenoretumete itraukti lituanistiniu mokyklu I sarasa? butu is vis super, nes daug seimu susiburia ten. ypac butu labai naudinga daugeliui kurie nezino kur! jei mokyklas itrauktumet, galiu atsiusti sarasa pilna (beveik)!
Dėkui! Projektas skirtas lietuviškam paveldui (pastatams, paminklams), o ne organizacijoms. Taigi, kai kurios lituanistinės mokyklos į jį patenka, kai kurios – ne. Patenka tos, kurios veikia nuosavuose pastatuose, statytuose / skirtuose būtent tam – pvz. Filadelfijos ar Klivlando. Taip pat pažymėti ir kiti lietuviški pastatai, kuriuose veikia lituanistinės mokyklose (pvz. Lemonto pasaulio lietuvių centras ar Lietuvių jaunimo centras Čikagoje). Tačiau nežymime mokyklų, kurios tiesiog veikia šeštadieniams išnuomotose patalpose iš kokios nors amerikiečių mokyklos – kai šiaip tame pastate, tose patalpose nėra nieko lietuviško. Čia yra informacija apie objektų atrinkimo kriterijus.
As parasiau komerntara, taciau niekur jo nerandu. Ar gavote?
Nematau, matau tik šį komentarą.
Atsiprasau, turbut parasiau si komentara bet nepavyko ji pasiusti. Turejau kompiuterio problemu.
Rasote kad, „Wilno Kanadoje yra vienas vos keletos pasaulio miestu pavadintu Lietuvos miestu garbei“.
Tai netiesa. Kanadoje yra du, Vilna, Alberta provincijoje ir Wilno, Ontario provincijoje.
JAV yra visa kruva vietoviu pavadintu Vilniaus garbei:
Wilno, MInnesota valstijoje,
Wilna, New Yorko valstijoje,
Wilna, New Mexico valstijoje,
Wilna, dvi vietoves Maryland valstijoje,
Wilna Leavings, Virginia valstijoje.
Apie jas visas galima skaityti kovo/balandzio 2002 m. „Lithuanian Heritage“ zurnalo numeryje. As buvau jo ikurejas, leidejas ir redaktorius 20 metu. Dabar ji leidzia „Draugas“ ir manyciau kad galima ji pasiskaityti per „Draugo“ tinklalapi.
Dėkui už informaciją.
Man buvo žinoma apie Wilno (Ontario), Vilna (Alberta) bei Wilno (Minnesotta) kurie yra aprašyti „Gabalėliuose Lietuvos“. Apie „Wilna“ pavadintus miestelius irgi žinojau, tačiau nebuvau matęs įrodymų, kad jie pavadinti būtent Vilniaus garbei (dažnai būna, kad trumpi žodžiai sutampa atsitiktinai, juoba Vilniaus pavadinimo versija „Wilna“ nėra / nebuvo taip plačiai naudojama, kaip Vilnius, Wilno ar Vilna).
Jei turite tą straipsnį ir ten rašoma daugiau informacijos/įrodymų kaip šie miestai ar kaimai gavo „Wilna“ pavadinimą ir kad tai tikrai pagal Vilnių, būčiau dėkingas, jei atsiųstumėte adresu augustinas.zemaitis@gmail.com (galbūt galėtumėte nufotografuoti telefonu ir atsiųsti). Kiek suprantu, „Lithuanian Heritage“ senesnių numerių „Draugas“ tinklapyje nėra – yra tik „Draugas“ numeriai.
Cia ka Wikipedia raso apie New Yorko Wilna:
„The town was first settled around 1798 at the location of the future Carthage village. The town of Wilna was officially established in 1813 from part of the town of Le Ray and part of the Lewis County town of Leyden.
The origin of the name of the town is obscure, although it is alleged to be named after the German spelling of Vilnius, in commemoration of the French occupation of Vilnius, Lithuania in 1812.“
Miestelis yra netoli Kanados sienos. Seniai kai kur skaiciau (tik neatsimenu kur) kad ji ikure Napoleono kareiviai grize is Vilniaus. Ta vieta tikriausiai buvo apgyvendinta prancuzu, bet is kur cia vokieciai?
Draugas yra nuskenaves visus „Lithuanian Heritage“ numerius, taip kad per juos galite rasti ta numeri. Taip pat Mazvydo biblioteka Vilniuje. As to straipsnio neturiu.
Laba diena, būtų įdomu sužinoti tikslią dirigento Vytauto Marijošiaus kapo vietą. Jis palaidotas Putname, ten gyvena ir jo šeima. Ačiū.
Putname yra tik vienerios lietuvių kapinės – Dangaus vartų kapinės lietuvių vienuolyne. Kapinių tiksli vieta pažymėta žemėlapyje – priartinkite Putnamą ir pasimatys. Kapinaitės yra labai nedidelės, tad visi kapai ten matosi nuo bet kurios kapinių vietos. Kadangi vienaip ar kitaip pasižymėjusių lietuvių JAV daug, o projekto apimtis ribota, tai būtent Vytauto Marijošiaus kapas nėra atskirai pažymėtas (esame pažymėję ~40 žymiausių JAV lietuvių kapų), bet, kaip sakau, Putnamo lietuvių kapinaitės labai nedidelės ir jos yra pažymėtos. Esame susitikę su vienuole pavarde Marijošius tame vienuolyne – tikriausiai jo giminaitė.
Yra dar vienos apleistos ir mišku pavirtę kapines Mahanoy City, PA anglies kasyklų regione, kuriose gausu lietuviškų antkapių. Adreso nėra, bet galėčiau atsiųsti vieta žemėlapyje, jeigu domitės.
Būtų įdomu, parašysiu el. laišką
Sveiki. Bedford, NH yra Benedictine Park. Kelios Kauno seserys benediktinės Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos ir 1957 m. Bedforde, NH įkūrė vienuolyną. Prie jo veikė vaikų darželis, kuriame dirbo seserys. Vienuolynas uždarytas 1999 m., jo žemes įsigijo miestas. Deja, pastatą sudegino, bet visą teritoriją pavertė parku ir pavadino Benediktinių vardu.
Dėkui už komentarą. Gal žinote, ar ten buvo koks nors kitas ryšys su Lietuva, be to, kad seselės lietuvės? Ar vaikų darželis buvo lietuviškas, gal liko kokių atminimo lentų ar paminklų, kur paminėta Lietuva?
St. Mary’s Annunciation Church in Kingston was recently demolished after the parish was combined with nearby parishes. I was married in that church and my wife’s family has pictures of parish events (including from the last day that the church was open) at the church if you are interested.
Yes, this church is added at the map already and it is marked as demolished. In order to also see the demolished places, you need to go to this link: http://map.truelithuania.com/en/16856-2/